TREK 8   2006 CYCLE RACE SERIES  
  Round Five of Eight Race Series  
  WELLMARQUE  CLASSIC  
  Saturday  29th July - Waikari block - 125km.  
Promoted by PAPANUI CYCLING CLUB INC.
      [72 starters  -  40 finishers]    
      Time  
1 Mark Ryan Individual - Cycling Timaru cat 1 3 - 13 - 22  
2 Robin Reid Scotty Browns Racing Team cat 1 st  
3 Hayden Roulston Individual - Tinwald cat 1 3 - 13 - 41  
4 Anthony Chapman Blackwells / kiwis@letour cat 1 3 - 14 - 32  
5 Reon  Park Individual - Cycling Timaru cat 1 st  
6 Lester Settle Blackwells / kiwis@letour cat 1 st  
7 Andrew Williams Individual - Papanui cat 1 3 - 18 - 19  
8 Andrew Widdup Individual - Pegasus cat 1 st  
9 Darrell Kircher Scotty Browns Racing Team cat 1 st  
10 Brian Fowler Benchmark Homes cat 1 3 - 18 - 25  
11 Joe Chapman Blackwells / kiwis@letour cat 1 st  
12 Nathan Hood Urban Bliss cat 2  st 1 -cat. 2
13 Ross Mackintosh Laurie Dawe Cycles cat 1 st  
14 Tony Catterick Peak Fuel cat 2  st 2 -cat. 2
15 Ollie Pearce Scotty Browns Racing Team cat 1 [U23] st  
16 Scott McDonnell Benchmark Homes cat 1 3 - 20 - 10  
17 Neil Sutherland Laurie Dawe Cycles cat 1 3 - 20 - 21  
18 Philip Yeo Team Kelford cat 2  st 3 -cat. 2
19 Craig Scott Blackwells / kiwis@letour cat 1 3 - 21 - 14  
20 Edward Barrett Benchmark Homes cat 2 [U23] st 3 -cat. 2
21 Nigel Vaiese Scotty Browns Racing Team cat 1 st  
22 Bevan Eyles Peak Fuel cat 2  st  
23 Annelies Basten Scotty Browns Racing Team cat 2 [W]  3 - 21 - 36 1 - Women
24 Mark Staniford Crown Hotel - TCC cat 2  st  
25 Glen Fuller Urban Bliss cat 2  st  
26 Kevin Lawler Peak Fuel cat 2  st  
27 Tim Madgwick Scotty Browns Racing Team cat 2  st  
28 Jorg Engelbrecht Team Kelford cat 1 st  
29 Andre Chappell Peak Fuel cat 2  st  
30 James Fairweather Team Kelford cat 1 st  
31 Ross Stewart Benchmark Homes cat 1 [U23] st  
32 Greg Atkins Urban Bliss cat 2  st  
33 Stephen Butler Individual - Wellington cat 2 [U23] 3 - 27 - 20  
34 Michael Fitzsimmons Laurie Dawe Cycles cat 2  st  
35 Glen Gould Crown Hotel - TCC cat 2  st  
36 Sam Horgan Laurie Dawe Cycles cat 2 [U23] st  
37 Jeff Best Crown Hotel - TCC cat 2  st  
38 Royce Newall Crown Hotel - TCC cat 2  st  
39 Thomas Pearce Individual - Pegasus cat 2 [U23] 3 - 29 - 24  
40 Tracy Clark Laurie Dawe Cycles cat 2 [W]  3 - 56 - 30  
             
  TREK 8 - 2006            
POINTS SCHEDULE - After Round 5          
        TOTAL TEAMS POINTS SCHEDULE  
  Robin Reid Scotty Browns Racing Team cat 1 72   AFTER ROUND 5  
Brian Fowler Benchmark Homes cat 1 72   Benchmark Homes 81
Joe Chapman Blackwells / kiwis@letour cat 1 72   Scotty Browns Racing Team 59
Andrew  Widdup Individual - Pegasus cat 1 66   Blackwells / kiwis@letour 38
Mark Ryan Individual - Cycling Timaru cat 1 50   Laurie Dawe Cycles 32
Ollie Pearce Scotty Browns Racing Team cat 1 [U23] 38   Crown Hotel - TCC 8
Paul Odlin Laurie Dawe Cycles cat 1 33   Scotty Browns Carrera Team 6
Hayden Godfrey Individual - Pegasus cat 1 32   Bike Shack / PhysioMed 5
Daniel Barry Benchmark Homes cat 2 [U23] 31   Team Kelford 5
Edward Barrett Benchmark Homes cat 2 [U23] 29   Urban Bliss 4
Ross Mackintosh Laurie Dawe Cycles cat 1 27   Peak Fuel 0
Peter Latham Individual - Te Awamutu cat 1 [U23] 22      
Reon  Park Individual - Cycling Timaru cat 1 21      
Stuart Lowe Scotty Browns Racing Team cat 1 20      
Hayden Roulston Individual - Tinwald cat 1 20      
Lester Settle Blackwells / kiwis@letour cat 1 19      
Logan Hutchings Individual - Dunedin cat 1 [U23] 18      
Anthony Chapman Blackwells / kiwis@letour cat 1 18      
Mark Tindle Bike Shack / PhysioMed cat 1 16      
Ross Stewart Benchmark Homes cat 1 [U23] 16      
Tim Gudsell Individual - Te Awamutu cat 1 [U23] 14      
Darrell Kircher Scotty Browns Racing Team cat 1 13      
Richard Bowker Individual - Auckland cat 1 12      
Greg Scott Benchmark Homes cat 1 12      
Darren Shea Individual - Papanui cat 1 [U23] 12      
Andrew Williams Individual - Papanui cat 1 12      
Steve Hands Scotty Browns Racing Team cat 1 10      
Philip Yeo Team Kelford cat 2  10      
Shane Archbold Individual - Cycling Timaru cat 2 [U23] 7      
Michael Kingan Laurie Dawe Cycles cat 1 6      
Darrin Strahan Individual - Auckland cat 1 5      
Nathan Hood Urban Bliss cat 2  5      
Thomas Watson Benchmark Homes cat 2 [U23] 4      
Neil Sutherland Laurie Dawe Cycles cat 1 4      
Scott McDonnell Benchmark Homes cat 1 4      
Jason Allen Scotty Browns Carrera Team cat 1 3      
Brendan Hart Benchmark Homes cat 1 2      
Tony Catterick Peak Fuel cat 2  2      
Malcolm  Pearce Scotty Browns Carrera Team cat 2  1