TREK 8 - 2006 - ROUND 6 OF 8 RACE SERIES        
  BIKERIGHT CHALLENGE  Saturday 19th August      
  13km Time Trial & 105km Mass Start  -  at Oxford         Overall    
      13km T.T. Place 105km Place Total 2 Stages Place    
Marc Ryan Individual - Cycling Timaru cat 1 16 - 08 1 2 - 48 - 51 5 3 - 04 - 59 1    
Robin Reid Scotty Browns Racing Team cat 1 16 - 29 2 2 - 48 - 51 3 3 - 05 - 20 2    
Scott Allen Scotty Browns Racing Team cat 1 [U23] 16 - 32 3 2 - 48 - 51 6 3 - 05 - 23 3    
David Sullivan Laurie Dawe Cycles cat 1 16 - 51 4 2 - 48 - 56 25= 3 - 05 - 47 4    
Tony Catterick Peak Fuel cat 2  17 - 14 5 2 - 48 - 56 25= 3 - 06 - 10 5    
James Fairweather Team Kelford cat 1 17 - 21 7 2 - 48 - 56 21 3 - 06 - 17 6    
Lester Settle Blackwells / kiwis@letour cat 1 17 - 30 8 2 - 48 - 56 8 3 - 06 - 26 7    
Scott Wilder Individual - Auckland cat 1 17 - 31 9 2 - 48 - 56 9 3 - 06 - 27 8    
Andrew Williams Individual - Papanui cat 1 [U23] 17 - 37 11 2 - 48 - 51 4 3 - 06 - 28 9    
Ross Stewart Benchmark Homes cat 1 [U23] 17 - 34 10 2 - 48 - 56 25= 3 - 06 - 30 10    
Brian Fowler Benchmark Homes cat 1 17 - 40 12 2 - 48 - 51 7 3 - 06 - 31 11    
Joe Chapman Blackwells / kiwis@letour cat 1 17 - 41 13 2 - 48 - 51 2 3 - 06 - 32 12    
Michael Kingan Laurie Dawe Cycles cat 1 17 - 55 14 2 - 48 - 56 22 3 - 06 - 51 13    
Andrew Widdup Individual - Pegasus cat 1 17 - 56 15 2 - 48 - 56 25= 3 - 06 - 52 14    
Andre Chappell Peak Fuel cat 2  18 - 03 16 2 - 48 - 56 12 3 - 06 - 59 15    
Sam Reed Peak Fuel cat 2 [U23] 18 - 11 18 2 - 48 - 51 1 3 - 07 - 02 16    
Sam Horgan Laurie Dawe Cycles cat 2  18 - 11 18 2 - 48 - 56 25= 3 - 07 - 07 17    
Steve Hands Scotty Browns Racing Team cat 1 18 - 13 20 2 - 48 - 56 14 3 - 07 - 09 18    
Kevin Lawler Peak Fuel cat 2  18 - 17 21 2 - 48 - 56 20 3 - 07 - 13 19    
Ollie Pearce Scotty Browns Racing Team cat 1 [U23] 18 - 19 22 2 - 48 - 56 25= 3 - 07 - 15 20    
Edward Barrett Benchmark Homes cat 2 [U23] 18 - 26 25 2 - 48 - 51 Fell 3 - 07 - 17 21    
Glen Gould Crown Hotel - Timaru C.C. cat 2  18 - 25 24 2 - 48 - 56 16 3 - 07 - 21 22    
Corey Hodgson Team Kelford cat 1 18 - 30 26 2 - 48 - 56 25= 3 - 07 - 26 23    
Mark Staniford Crown Hotel - Timaru C.C. cat 2  18 - 32 27 2 - 48 - 56 25= 3 - 07 - 28 24    
Jeff Best Crown Hotel - Timaru C.C. cat 2  18 - 35 30 2 - 48 - 56 23 3 - 07 - 31 25    
Neil Sutherland Laurie Dawe Cycles cat 1 18 - 37 32 2 - 48 - 56 25= 3 - 07 - 33 26    
Gary Burgess Individual - Leeston cat 2  18 - 48 34 2 - 48 - 56 25= 3 - 07 - 44 27    
Daniel Barry Benchmark Homes cat 2 [U23] 18 - 51 35 2 - 48 - 56 15 3 - 07 - 47 28    
Andrew Lienert Crown Hotel - Timaru C.C. cat 2  18 - 52 36 2 - 48 - 56 25= 3 - 07 - 48 29    
Chris Brooks Blackwells / kiwis@letour cat 2  18 - 59 38 2 - 48 - 56 24 3 - 07 - 55 30    
Dane Macky Individual - Te Awamutu cat 2  18 - 36 31 2 - 49 - 20 45= 3 - 07 - 56 31    
Darrell Kircher Scotty Browns Racing Team cat 1 19 - 03 39 2 - 48 - 56 25= 3 - 07 - 59 32    
Scott McDonnell Benchmark Homes cat 1 19 - 09 43 2 - 48 - 56 25= 3 - 08 - 05 33    
Annelies Basten Scotty Browns Racing Team cat 2 [W]  19 - 17 46 2 - 48 - 56 19 3 - 08 - 13 34=    
Nigel Vaiese Scotty Browns Racing Team cat 1 19 - 17 46 2 - 48 - 56 10 3 - 08 - 13 34=    
Michael Fitzsimmons Laurie Dawe Cycles cat 2  18 - 57 37 2 - 49 - 20 45= 3 - 08 - 17 36    
Nick Emery Individual - Papanui cat 2  19 - 25 49 2 - 48 - 56 17 3 - 08 - 21 37    
Jonathan Gee Individual - Papanui cat 3  19 - 07 40 2 - 49 - 20 45= 3 - 08 - 27 38    
Paul Kircher Individual - Papanui cat 2  19 - 12 44 2 - 49 - 20 45= 3 - 08 - 32 39    
Philip Yeo Team Kelford cat 2  19 - 14 45 2 - 49 - 20 45= 3 - 08 - 34 40    
Aaron Herewini Individual -Timaru C.C. cat 2  19 - 39 51 2 - 48 - 56 25= 3 - 08 - 35 41    
Alasdair Dempsey Individual - Pegasus cat 2 [U23] 19 - 19 48 2 - 49 - 20 45= 3 - 08 - 39 42=    
Stuart Lowe Scotty Browns Racing Team cat 1 19 - 43 55 2 - 48 - 56 25= 3 - 08 - 39 42=    
Glen Fuller Individual - Papanui cat 2  19 - 48 56 2 - 48 - 56 13 3 - 08 - 44 44    
Royce Newall Crown Hotel - Timaru C.C. cat 2  19 - 08 41 2 - 49 - 50 52 3 - 08 - 58 45    
Ross Mackintosh Laurie Dawe Cycles cat 1 19 - 25 49 2 - 50 - 51 54 3 - 10 - 16 46    
Nimesha Smith Individual - Papanui cat 2 [W]  21 - 31 62 2 - 48 - 56 18 3 - 10 - 27 47    
Greg Scott Individual - Papanui cat 1 20 - 02 58 2 - 50 - 30 53 3 - 10 - 32 48    
Thomas Watson Benchmark Homes cat 2 [U23] 18 - 33 29 2 - 52 - 00 55 3 - 10 - 33 49    
Andrew Reid Peak Fuel cat 2  22 - 04 63 2 - 48 - 56 11 3 - 11 - 00 50    
Mark Bailey Individual - Pegasus cat 1 26 - 10 66 2 - 48 - 56 25= 3 - 15 - 06 51    
Tim Burtenshaw Team Kelford cat 2 [U23] 18 - 24 23 3 - 09 - 00 56 3 - 27 - 24 52    
Mark Richards Crown Hotel - Timaru C.C. cat 2 [U23] 18 - 32 27 3 - 15 - 00 57= 3 - 33 - 32 53    
Dave Comerford Individual - Pegasus cat 1 33 - 20 68 3 - 15 - 00 57= 3 - 48 - 20 54    
Alasdair Duncan Benchmark Homes cat 1 17 - 18 6 D.N.F. ~ ~ ~    
Owen Sharland Individual - Pegasus cat 2  18 - 08 17 D.N.F. ~ ~ ~    
James  Zwaagman Team Kelford cat 2 [U23] 18 - 39 33 D.N.F. ~ ~ ~    
Tony Fowler Team Kelford cat 1 19 - 08 41 D.N.F. ~ ~ ~    
Annaliisa Farrell Individual - Pegasus cat 2 [W]  19 - 39 51 D.N.F. ~ ~ ~    
Mark Forsey Individual - Papanui cat 2  19 - 40 53 D.N.F. ~ ~ ~    
Tony Morris Individual - Papanui cat 2  19 - 41 54 D.N.F. ~ ~ ~    
Donna Sibley Individual - Auckland cat 2 [W]  19 - 59 57 D.N.F. ~ ~ ~    
Tracy Clark Laurie Dawe Cycles cat 2 [W]  20 - 02 58 D.N.F. ~ ~ ~    
Jason  Blake Individual - Pegasus cat 1 20 - 29 60 D.N.F. ~ ~ ~    
Chris Scott Blackwells / kiwis@letour cat 2  20 - 51 61 D.N.F. ~ ~ ~    
Thomas Pearce Individual - Pegasus cat 2 [U23] 22 - 08 64 D.N.F. ~ ~ ~    
Malcolm  Pearce Peak Fuel cat 2  22 - 44 65 D.N.F. ~ ~ ~    
Richard Scott Blackwells / kiwis@letour cat 1 27 - 10 67 D.N.F. ~ ~ ~    
Bevan Eyles Peak Fuel cat 2  D.N.F. ~ 2 - 48 - 56 25= ~ ~    
                     
TEAMS POINTS SCHEDULE
 
After Round 6  
 
Benchmark Homes 84
Scotty Browns Racing Team 71
Laurie Dawe Cycles 43
Blackwells / kiwis@letour 39
Peak Fuel 15
Crown Hotel - TCC 10
Team Kelford 6
Scotty Browns Carrera Team 6
Bike Shack / PhysioMed 5
Urban Bliss 4
 
POINTS SCHEDULE    
      After 6 Rounds    
        Total
Robin Reid Scotty Browns Racing Team cat 1 94
Brian Fowler Benchmark Homes cat 1 77
Joe Chapman Blackwells / kiwis@letour cat 1 76
Mark Ryan Individual - Cycling Timaru cat 1 75
Andrew  Widdup Individual - Pegasus cat 1 68
Ollie Pearce Scotty Browns Racing Team cat 1 [U23] 38
Paul Odlin Laurie Dawe Cycles cat 1 33
Hayden Godfrey Individual - Pegasus cat 1 32
Daniel Barry Benchmark Homes cat 2 [U23] 31
Lester Settle Blackwells / kiwis@letour cat 1 31
Edward Barrett Benchmark Homes cat 2 [U23] 29
Ross Mackintosh Laurie Dawe Cycles cat 1 27
Peter Latham Individual - Te Awamutu cat 1 [U23] 22
Ross Stewart Benchmark Homes cat 1 [U23] 22
Reon  Park Individual - Cycling Timaru cat 1 21
Stuart Lowe Scotty Browns Racing Team cat 1 20
Hayden Roulston Individual - Tinwald cat 1 20
Andrew Williams Individual - Papanui cat 1 20
Scott Allen Scotty Browns Racing Team cat 1 [U23] 20
Logan Hutchings Individual - Dunedin cat 1 [U23] 18
Anthony Chapman Blackwells / kiwis@letour cat 1 18
Tony Catterick Peak Fuel cat 2  18
Dave Sullivan Laurie Dawe Cycles cat 1 18
Mark Tindle Bike Shack / PhysioMed cat 1 16
Tim Gudsell Individual - Te Awamutu cat 1 [U23] 14
James Fairweather Team Kelford cat 1 14
Darrell Kircher Scotty Browns Racing Team cat 1 13
Richard Bowker Individual - Auckland cat 1 12
Greg Scott Benchmark Homes cat 1 12
Darren Shea Individual - Papanui cat 1 [U23] 12
Steve Hands Scotty Browns Racing Team cat 1 10
Philip Yeo Team Kelford cat 2  10
Scott Wilder Individual - Auckland cat 1 10
Michael Kingan Laurie Dawe Cycles cat 1 9
Shane Archbold Individual - Cycling Timaru cat 2 [U23] 7
Darrin Strahan Individual - Auckland cat 1 5
Nathan Hood Urban Bliss cat 2  5
Thomas Watson Benchmark Homes cat 2 [U23] 4
Neil Sutherland Laurie Dawe Cycles cat 1 4
Scott McDonnell Benchmark Homes cat 1 4
Jason Allen Scotty Browns Carrera Team cat 1 3
Brendan Hart Benchmark Homes cat 1 2
Malcolm  Pearce Scotty Browns Carrera Team cat 2  1
Andre Chappell Peak Fuel cat 2  1
    Bikeright Supporting Graded Scratch Races  
    Saturday 19 August  - Oxford -Cust - Summerhill Block
  70km.          35km.     
    Time         Time
1 Darron Burns 2 - 00 - 29   1 Carl Sara 1 - 07 - 55
2 Craig Fenton 2 - 00 - 50   2 Amber Cunningham 1 - 08 - 02
3 Sam Park 2 - 01 - 02   3 Rachel Chester st
4 Brett Clark st   4 Murray Hindson st
5 Neil Sheerin st   5 Raymond Yee st
6 Rod  Hogarth st   6 Ron Bush st
7 Simon White st   7 Dave Wood st
8 Alan Hood st   8 Noel Whiteside 1 - 08 - 30
9 Robert Campfens st   9 Murray McAvey 1 - 09 - 10
10 Brent Harris st   10 Helen Searle 1 - 12 - 02
11 Tim Webb st   11 Bruce  Stanton st
12 Robbie Risdon 2 - 03 - 10   12 Kevin Searle st
13 Crispian Radburnd 2 - 03 - 30   13 Harriet Smithies 1 - 17 - 27
14 Chris Yeats 2 - 21 - 09   14 John Swanston st
15 John Machejefski st   15 Don Williams 1 - 24 - 47
~ Philip Causer DNF   16 Ken Lord 1 - 25 - 46
          17 Aaron Chester 1 - 38 - 25
          ~ David Tapp DNF
  70km.        ~ Angelique Armstrong DNF
      Time          
1 Jeremy Blyth 2 - 06 - 41          
2 Malcolm Hawkesby-Browne st          
3 Natasha Buck st          
4 Rodney Pearson st          
5 Josie Giddens st          
6 Graham Collis 2 - 06 - 46          
7 Ian Holmes st          
8 Frank Hooper st          
9 Paul  Hurford 2 - 10 - 46          
10 John Doonan st          
~ Tania Causer DNF          
~ John Easton DNF          
~ Jim Cannon DNF          
~ Richard Quested DNF          
~ Ian Taylor DNF